Imajući u vidu privredni rast i priliv stranih direktnih investicija Srbija ubedljivo prednjači u okruženju. Posmatrajući prošlu godinu, ali i prvi kvartal ove godine, kada je korona kriza nesumnjivo negativno uticala na sve ekonomije, podaci pokazuju da je naša zemlja rasla i po nekoliko puta više od pojedinih susednih zemalja. Istovremeno je od njih uspevala da privuče i daleko više investicija.
Posmatrajući Hrvatsku, naša zemlja danas neuporedivo brže ekonomski raste od suseda. Srbija je u prošloj godini imala rast BDP za 4,2 odsto, dok je Hrvatska rasla 2,9 procenata.
Poredeći poslednji kvartal prošle godine, razlika u privrednom rastu dveju zemalja bila je daleko veća u korist Srbije. Naša zemlja zabeležila je u poslednja tri meseca 2019. rast BDP od 6,2 odsto, a Hrvatska od 2,5 procenata.
Još drastičnija razlika vidljiva je u prvom kvatalu ove godine, koji je inače u celom svetu zbog aktuelne krize, doneo ekonomijama znatno lošije rezultate od očekivanih. Prema najnovijim procenama, Srbija će ovaj kvartal završiti sa rastom od 5,2 odsto. U Hrvatskoj istovremeno očekuju rast od 0,4 odsto.
Hrvatskoj, inače, i međunarodne finansijske institucije predviđaju oštar pad u ovoj godini. MMF tvrdi da će BDP naše susedne zemlje u 2020, pasti za devet odsto. To je više nego što se očekuje za Italiju i Španiju, zemlje koje su najpogođenije korona krizom.
Kako pojašnjavaju, hrvatski pad u ovoj godini biće posledica velike zavisnosti ove ekonomije od turizma. Treba međutim, reći i da se Hrvatska nije mogla pohvaliti imponzantnim rastom ni prethodne godine kada je turistička sezona bila dobra.
Posmatrajući ostale zemlje, Srbija je u prošloj godini više rasla i od Bugarske, Albanije, Makedonije, Crne Gore, Rumunije, ali i od Grčke, Francuske, Kipra i Nemačke.
Srbija je takođe i u prvom kvartalu ove godine zabeležila viši rast recimo od Bugarske, Rumunije, Kipra, kao i od većih ekonomija poput Italije, Kine, Francuske i Velike Britanije.
Posmatrajući priliv direktnih stranih investicija, Srbija ubedljivo prednjači na listi. Recimo, u prošloj godini privukla je 2,5 milijardi evra više nego Hrvatska, 2,76 milijardi evra više nego Bugarska, 3,4 milijarde evra više od Crne Gore, ali i 2,59 milijardi evra više od Slovenije, kao i 1,04 milijardu evra više od Estonije.
Predsednik Saveza ekonomista Srbije, Aleksandar Vlahović kaže da Hrvatska u poslednjih 10 godina nije imala značajno veću stopu rasta u odnosu na Srbiju.
Ekonomista Ljubomir Madžar tvrdi i da je veoma dobro što direktne strane investicije dolaze u velikoj količini, ali da treba sagledati i kolike su subvencije za nove investicije.
“Direktne strane investicije su dobro došle da popune nedostatak akumulacije u našoj zemlji, ali je daleko važnije forsirati i posmatrati domaću akumulaciju”, ocenjuje Madžar za “Blic”.
Izvor Blic