Epidemiolog Predrag Kon je izjavio da je malo verovatno da će virus nestati tokom leta kao što je, kako kaže, bila nada dugo vremena.
Odgovarajući na pitanje o upozorenju Svetske zdravstvene organizacije da “najgore tek predstoji”, nakon što su pojedine zemlje počele sa popuštanjem mera, Kon je rekao da se i na južnoj hemisferi vidi da je počelo umnožavanje prenošenja virusa.
“Veliko je pitanje za svaku zemlju koliko je spremna i to je suština. Zemlja koja je spremna da otkriva virus, da suzbija njegovo prenošenje, da sagleda situaciju i proceni, ne može da bude u jednakoj opasnosti kao zemlje koje su sada, prvenstveno na južnoj hemisferi, pod udarom virusa”, rekao je Kon.
On je ocenio da je daleko manji kapacitet zdravstvenih sistema na južnoj hemisferi i prema njegovim rečima logično je da se tako nešto izjavi da bi se podigla pripravnost tih sistema.
“Trajaće još najmanje mesec dana, 10 do 12 nedelja je davno pomenuto. S tim da to ne znači da je završeno, dok god virus i dalje cirkuliše”, naveo je Kon.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar je izjavio da stvari moraju da se postave tako da se shvati “da ćemo morati da živimo sa koronavirusom”.
“I da uradimo sve što je do nas. Po meni je najbolje da shvatimo da je koronavirus tu pored nas i da moramo da omogućimo maksimalne mere predostrožnosti i sve ono što struka kaže. Da pokušamo da se prilagodimo virusu i da u mogućim uslovima napravimo maksimum kako možemo da funkcionišemo i kao pojedinci i kao država”, rekao je Lončar.
Odgovarajući na pitanje o ublažavanju mera u Srbiji, Kon je rekao da ne smatra da su “bili popustljivi sa prvim popuštanjem”.
“To je malo popuštanja za prvu nedelju, ali jednostavno da se krene sa relaksacijom. Ali će značiti pre svega penzionerima”, rekao je Kon.
Druga je stvar, dodaje on, kad se počne sa, kako kaže, ozbiljnijim popuštanjem kao što je vraćanje gradskog prevoza.
“A to je neophodno. Mi život moramo da vraćamo, to je imperativ. Zadržavanje mera pdorazumeva ne samo ekonomsko slabljenje nego i ozbiljno slabljenje čitavog društva što može dovesti do odustajanja od lečenja nekih ljudi u strahu da se ne inficiraju”, rekao je Kon.
Prema njegovim rečima, policijski čas je “naglo osvestio ljude da se radi o nečemu gde je važno slušati mere”.
Dodao je da se virus “nikada nije vraćao istom snagom kao prvi put” i smatra da se ne treba brinuti za popuštanje mera.
Izvor: N1